Gaoclogo
 GAOC Local Meet Ranking System version: 2.1.0, build: 32940d5  

Island Ford - 2018-02-10 Calculation Date: 2019-02-03

DateMeetTotal Starts
2019-02-02 Don Carter 90
2018-12-16 Moore's Bridge 66
2018-12-08 Red Top State Park 17
2018-12-02 Island Ford 97
2018-11-18 FDR State Park 62
2018-11-10 Hard Labor Creek 26
2018-11-03 Gold Branch 78
2018-10-14 Hard Labor Creek 33
2018-09-30 Dauset Trails 91
2018-09-22 Fort Yargo 69
2018-09-16 Sweetwater 85
2018-09-09 Don Carter 72
2018-04-14 Chattahoochee Bend 67
2018-03-18 Red Top Day 2 100
2018-03-17 Red Top Day 1 65
2018-03-11 Dauset Trails 96
2018-03-03 Joe Kurz 51
2018-02-25 West Palisades 47
2018-02-18 Bert Adams 52
2018-02-10 Island Ford 59
  Red6
  Green4
  Brown11
  Orange10
  Yellow11
  Sprint17
2018-02-04 Gold Branch 23

Back

Home

Red - top Splits 282
Length = 6.4, Climb = , Controls = 17, CGV = 8478.457
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Matt Stout Georgia Orienteering Club 69.68 121.67
2 Chris Randall Georgia Orienteering Club 90.1 94.1
3 Charlie Bleau Georgia Orienteering Club 91.33 92.83
4 Geoffrey Lyman 107.58 78.81
5 Lee Lyman Georgia Orienteering Club 107.82 78.64
6 Mark Sessoms Georgia Orienteering Club 160.98 52.67
Green - top Splits 282
Length = 5.5, Climb = , Controls = 16, CGV = 7860.689
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Piaras de Cleir Georgia Orienteering Club 69.9 112.46
2 Sam Smith Georgia Orienteering Club 89.53 87.8
3 Jake Minta Hillgrove HS 97.4 80.71
4 Bill Cheatum Georgia Orienteering Club 98.68 79.66
Brown - top Splits 282
Length = 3.6, Climb = , Controls = 12, CGV = 5032.852
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Brendan Schirm 50.48 99.69
2 Jacob Gallichio 59.65 84.37
3 Zach Sprenkle 62.45 80.59
4 Peyton Valencia 72.5 69.42
5 Jac Clifton Georgia Orienteering Club 72.65 69.28
6 Rick Shane Georgia Orienteering Club 73.32 68.65
7 Mason Blum 73.43 68.54
8 Les Hollingsworth Georgia Orienteering Club 74.98 67.12
9 Ron Sanders 85.05 59.18
10 Chun Bleau Georgia Orienteering Club 86.83 57.96
11 Krishna Tamburino 165.0 30.5
Orange - top Splits 282
Length = 3.2, Climb = , Controls = 13, CGV = 3951.926
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Mary Smith 52.03 75.95
2 Derek Hansbrough Georgia Orienteering Club 54.68 72.27
3 Zachary Derrow 58.87 67.13
4 Connor Light 59.27 66.68
5 Henry Gale Hillgrove HS 61.15 64.63
6 Eslen Trumble 62.58 63.15
7 Jason Rodriguez 64.93 60.86
8 Logan Witham 65.77 60.09
9 Kevin Rhoads Georgia Orienteering Club 90.13 43.85
10 Martin Smith Boy Scouts 94.38 41.87
Yellow - top Splits 282
Length = 3.0, Climb = , Controls = 13, CGV = 5267.44
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Peyton Valencia 32.58 161.66
2 Westby And Justin Boy Scouts 69.85 75.41
3 Kiera Belanger 78.63 66.99
4 Westby Slade Boy Scouts 88.37 59.61
5 John Hall Boy Scouts 94.67 55.64
6 Danielle Arganetto Georgia Orienteering Club 120.58 43.68
7 Aaron And Michael Boy Scouts 122.55 42.98
8 Michael And Egan Boy Scouts 125.42 42.0
9 Ian And Jewell Boy Scouts 131.93 39.93
10 Wiley Holcombe Brody Love 135.02 39.01
11 Susan Witham 175.4 30.03
Sprint - top Splits 282
Length = 3.0, Climb = , Controls = 13, CGV = 2911.816
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Jake Minta Hillgrove HS 30.87 94.34
2 Brendan Schirm 32.75 88.91
3 Zach Sprenkle 36.62 79.52
4 Mason Blum 37.9 76.83
5 Henry Gale Hillgrove HS 38.0 76.63
6 Jason Rodriguez 39.9 72.98
7 Derek Hansbrough Georgia Orienteering Club 40.2 72.43
8 Mary Smith 42.83 67.98
9 Eslen Trumble 44.05 66.1
10 Zachary Derrow 45.87 63.48
11 Jacob Gallichio 46.3 62.89
12 Connor Light 53.38 54.55
13 Logan Witham 54.77 53.17
14 James Griffin 60.27 48.32
15 Bailey Whitworth Hilgrove HS 68.92 42.25
16 Elena Mortensen Hilgrove HS 69.17 42.1
17 Alex Becker 70.8 41.13