Gaoclogo
 GAOC Local Meet Ranking System version: 2.1.0, build: 28d3bb7  

Island Ford - 2018-02-10 Calculation Date: 2018-02-11

DateMeetTotal Starts
2018-02-10 Island Ford 59
  Red6
  Green4
  Brown11
  Orange10
  Yellow11
  Sprint17
2018-02-04 Gold Branch 23
2018-01-27 Don Carter 133
2017-12-10 Gold Branch 25
2017-11-19 FDR State Park 83
2017-11-04 Sope Creek 37
2017-10-22 Chattahoochee Bend State Park 76
2017-10-15 Dauset Trails 60
2017-10-01 Richard B Russell State Park 40
2017-09-16 Red Top 43
2017-05-07 Tugaloo 63
2017-04-30 Sweetwater 80
2017-04-23 Red Top State Park 36
2017-04-16 Gold Branch 15
2017-04-02 Chattahoochee Bend 33
2017-03-04 Joe Kurtz 11
2017-02-26 Bert Adams 95
2017-02-12 East Palisades 86

Back

Home

Red - top Splits 282
Length = 6.4, Climb = , Controls = 17, CGV = 8410.046
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Matt Stout Georgia Orienteering Club 69.68 120.69
2 Chris Randall Georgia Orienteering Club 90.1 93.34
3 Charlie Bleau Georgia Orienteering Club 91.33 92.08
4 Geoffrey Lyman Georgia Orienteering Club 107.58 78.17
5 Lee Lyman Georgia Orienteering Club 107.82 78.0
6 Mark Sessoms Georgia Orienteering Club 160.98 52.24
Green - top Splits 282
Length = 5.5, Climb = , Controls = 16, CGV = 8039.771
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Piaras de Cleir Georgia Orienteering Club 69.9 115.02
2 Sam Smith Georgia Orienteering Club 89.53 89.8
3 Jake Minta Hillgrove HS 97.4 82.54
4 Bill Cheatum Georgia Orienteering Club 98.68 81.47
Brown - top Splits 282
Length = 3.6, Climb = , Controls = 12, CGV = 5389.64
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Brendan Schirm 50.48 106.76
2 Jacob Gallichio 59.65 90.35
3 Zach Sprenkle 62.45 86.3
4 Peyton Valencia 72.5 74.34
5 Jac Clifton Georgia Orienteering Club 72.65 74.19
6 Rick Shane Georgia Orienteering Club 73.32 73.51
7 Mason Blum 73.43 73.4
8 Les Hollingsworth Georgia Orienteering Club 74.98 71.88
9 Ron Sanders Georgia Orienteering Club 85.05 63.37
10 Chun Bleau Georgia Orienteering Club 86.83 62.07
11 Krishna Tamburino 165.0 32.66
Orange - top Splits 282
Length = 3.2, Climb = , Controls = 13, CGV = 3318.462
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Mary Smith 52.03 63.78
2 Derek Hansbrough Georgia Orienteering Club 54.68 60.69
3 Zachary Derrow Hillgrove HS 58.87 56.37
4 Connor Light Hillgrove HS 59.27 55.99
5 Henry Gale Hillgrove HS 61.15 54.27
6 Eslen Trumble 62.58 53.02
7 Jason Rodriguez 64.93 51.11
8 Logan Witham 65.77 50.46
9 Kevin Rhoads Georgia Orienteering Club 90.13 36.82
10 Martin Smith Boy Scouts 94.38 35.16
Yellow - top Splits 282
Length = 3.0, Climb = , Controls = 13, CGV = 5712.71
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Peyton Valencia 32.58 175.33
2 Westby And Justin Boy Scouts 69.85 81.79
3 Kiera Belanger Hillgrove HS 78.63 72.65
4 Westby Slade Boy Scouts 88.37 64.65
5 John Hall Boy Scouts 94.67 60.35
6 Danielle Arganetto Georgia Orienteering Club 120.58 47.38
7 Aaron And Michael Boy Scouts 122.55 46.62
8 Michael And Egan Boy Scouts 125.42 45.55
9 Ian And Jewell Boy Scouts 131.93 43.3
10 Wiley Holcombe Brody Love 135.02 42.31
11 Susan Witham 175.4 32.57
Sprint - top Splits 282
Length = 3.0, Climb = , Controls = 13, CGV = 3282.85
PlaceNameClubTime
(in minutes)
Score
1 Jake Minta Hillgrove HS 30.87 106.36
2 Brendan Schirm 32.75 100.24
3 Zach Sprenkle 36.62 89.65
4 Mason Blum 37.9 86.62
5 Henry Gale Hillgrove HS 38.0 86.39
6 Jason Rodriguez 39.9 82.28
7 Derek Hansbrough Georgia Orienteering Club 40.2 81.66
8 Mary Smith 42.83 76.64
9 Eslen Trumble 44.05 74.53
10 Zachary Derrow Hillgrove HS 45.87 71.57
11 Jacob Gallichio 46.3 70.9
12 Connor Light Hillgrove HS 53.38 61.5
13 Logan Witham 54.77 59.94
14 James Griffin 60.27 54.47
15 Bailey Whitworth 68.92 47.64
16 Elena Mortensen Hillgrove HS 69.17 47.46
17 Alex Becker 70.8 46.37